Obrázky z cest — grafika a kresby

Vernisáž: sobota 28. června 2025 v 15 hodin
Úvodní slovo: Ivan Kozel
Vystoupí: Jiří Šlupka Svěrák
Místo: Atrium Základní školy v Sobotce

plakát
pozvánka

Na cestě všichni vnímáme dojmy, pohledy, barvy a lidi, i své souputníky rámované obrazy svého cestování, a tyto obrázky z cest nám později vracejí vzpomínky na putování skutečná i snivá. Někdo se jen dívá a ukládá do paměti, mnozí cestovatelé ale dnes tak moc „dokumentují cestu“, že zapomínají prožívat a vychutnávat – přestávají být poutníky a stávají se pouhými lovci záběrů. Ale cestu jako metaforu přenechme jiným pořadům letošního festivalu.

Výtvarníci na svých cestách určitě také fotí, ale své pocity a vzpomínky zvěčňují především v dílech, která lépe než fotografie zachytávají zažitou krásu a atmosféru daného místa. Podobně to slovy dokázal nadšený cestovatel Karel Čapek v cestopisech Obrázky z Holandska a Výlet do Španěl nebo výtvarně Jiří Bouda ve svém Poutnickém deníku, který vydal po cyklistickém putování do Santiaga de Compostela.

Představujeme zde výtvarné práce, které zahrnují časový úsek od počátků české moderní grafiky (přelom 19. a 20. století) až po současnost, převážně grafickou volnou tvorbu, ale i kresby. Někteří na výstavě zastoupení výtvarníci jsou v Sobotce vystavováni poprvé (J. C. Vondrouš, Václav Fiala), ale najdete tu i pro zdejší znalé výtvarné publikum snad méně známá díla oblíbených autorů. Mezi jmény se kromě již uvedených objevují známí grafici a ilustrátoři: Cyril Bouda, Jan Rambousek, Karel Vik, Oldřich Kerhart, Zdeněk Mlčoch, Zdeněk Mézl.

Někteří autoři cestovali za studiem (Viktor Stretti do Mnichova, J. C. Vondrouš do USA a Karel Tondl do Paříže), jiní za poznáním nebo odpočinkem. Ani Zdeněk Mézl sice neseděl jen doma za kamny (studoval například na výtvarné akademii v bulharské Sofii), ale jeho Americké město nebo Ruské město nejsou pohlednicemi, ale vyjádřením esence místa, které autor sám vlastně ani nenavštívil, jen v představách.

Další výtvarníci putovali přes mnoho zemí, jako T. F. Šimon, který v letech 1926–27 vykonal cestu kolem světa a své postřehy publikoval ve vlastní knize, nebo Václav Fiala, který projel celým porevolučním Ruskem a přes Japonsko se vrátil domů a své dojmy také shrnul do mnoha článků. Moře a lodě, uličky a cesty, zákoutí a typické hospůdky křížem krážem širým světem na jednom místě, vydejme se na cestu.

Ivan Kozel a Markéta Höfferová

Komentáře jsou momentálně zakázány.